CMR04F161FPDR
Mfr.Part #
CMR04F161FPDR
Description
CMR MICA
Mica and PTFE Capacitors
Published :
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
Voltage - Rated :
500V
Terminal Pitch :
3.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
9.7mm
Capacitance :
160pF
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
Width :
5.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Number of Terminations :
2
Datasheets
CMR04F161FPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL