CMR04F151JODR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04F151JODR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 150PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
Voltage - Rated :
500V
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
3.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Length :
9.7mm
Capacitance :
150pF
Width :
5.3mm
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Size / Dimension :
0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Dielectric Material :
Mica
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CMR
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
Surface Mount :
No
Datasheets
CMR04F151JODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04F151JODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL