CMR04F151FPDR
Mfr.Part #
CMR04F151FPDR
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Capacitance :
150pF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Reference Standard :
Through Hole
Width :
5.3mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
Terminal Pitch :
3.8mm
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
Length :
9.7mm
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
CMR04F151FPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL