CMR04E820FPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04E820FPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Dielectric Material :
Mica
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm
Pbfree Code :
No
Published :
HTS Code :
Terminal Pitch :
3.8mm
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
500V
Surface Mount :
No
Width :
5.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Length :
9.4mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Size / Dimension :
0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Capacitance :
82pF
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Series :
CMR
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CMR04E820FPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL