CMR04E820FPDP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04E820FPDP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
82pF
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Bulk
Length :
9.4mm
Surface Mount :
No
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Width :
5.1mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
CMR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
3.8mm
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
500V
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
HTS Code :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Mica
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CMR04E820FPDP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL