CMR04E820FODR
Mfr.Part #
CMR04E820FODR
Description
CAP MICA 82PF 500V RADIAL
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
3.8mm
Length :
9.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Width :
5.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm
Capacitance :
82pF
Datasheets
CMR04E820FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04E820FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL