CMR04E750GODR
Mfr.Part #
CMR04E750GODR
Description
CAP MICA 75PF 500V RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
9.4mm
Height Seated (Max) :
0.339 8.60mm
Terminal Pitch :
3.8mm
Voltage - Rated :
500V
HTS Code :
Height :
8.636mm
Capacitance :
75pF
Width :
5.1mm
No
Lead Pitch :
3.81mm
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Size / Dimension :
0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CMR04E750GODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04E750GODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL