CMR04E750FODR
Mfr.Part #
CMR04E750FODR
Description
CAP MICA 75PF 500V RADIAL
Terminal Pitch :
3.8mm
Tolerance :
±1%
Width :
5.1mm
Height Seated (Max) :
0.339 8.60mm
Length :
9.4mm
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
75pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Datasheets
CMR04E750FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04E750FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL