CMR04E620FODR
Mfr.Part #
CMR04E620FODR
Description
CAP MICA 62PF 500V RADIAL
Terminal Pitch :
3.8mm
Voltage - Rated :
500V
Length :
9.4mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Width :
4.8mm
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Size / Dimension :
0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
62pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.339 8.60mm
Datasheets
CMR04E620FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04E620FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL