CMR04E560FPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04E560FPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Voltage - Rated :
500V
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.339 8.60mm
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
9.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
Mica
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
JESD-609 Code :
e0
Series :
CMR
Mounting Type :
Through Hole
Width :
4.8mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Terminal Pitch :
3.8mm
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
56pF
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CMR04E560FPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL