CMR04E560FODR
Mfr.Part #
CMR04E560FODR
Description
CAP MICA 56PF 500V RADIAL
Size / Dimension :
0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
Length :
9.4mm
Series :
CMR
Height :
4.8mm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Capacitance :
56pF
Lead Pitch :
3.8mm
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.339 8.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Datasheets
CMR04E560FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04E560FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL