CMR04E390JODR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04E390JODR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 39PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Length :
9.4mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
ECCN Code :
EAR99
Width :
4.8mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
500V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
3.8mm
Size / Dimension :
0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Series :
CMR
Height Seated (Max) :
0.339 8.60mm
Capacitance :
39pF
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Size Code :
Datasheets
CMR04E390JODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04E390JODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL