CMR04C3R0DODM
Mfr.Part #
CMR04C3R0DODM
Description
CAP MICA 3PF 500V RADIAL
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3pF
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Lead Diameter :
400 µm
Length :
9.1mm
HTS Code :
Military Standard :
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
Depth :
4.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
3.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.331 8.40mm
Datasheets
CMR04C3R0DODM
Cornell Dubilier Electronics CMR04C3R0DODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL