CMR04C2R0DODM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04C2R0DODM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 2PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
HTS Code :
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.331 8.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Capacitance :
2pF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Width :
4.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CMR
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
Length :
9.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Terminal Pitch :
3.8mm
Tolerance :
±0.5pF
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CMR04C2R0DODM
Cornell Dubilier Electronics CMR04C2R0DODM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL