CMR03F401JOYP
Mfr.Part #
CMR03F401JOYP
Description
CAP MICA 400PF 50V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Lead Diameter :
400 µm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Depth :
4.8mm
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Tolerance :
±5%
Size Code :
Capacitance :
400pF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
3mm
Length :
6.9mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Series :
CMR
Datasheets
CMR03F401JOYP
Cornell Dubilier Electronics CMR03F401JOYP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL