CMR03F361JOYM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03F361JOYM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 360PF 50V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Pbfree Code :
No
Series :
CMR
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
6.9mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
4.6mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Dielectric Material :
Mica
Terminal Pitch :
3mm
Published :
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
360pF
Number of Terminations :
2
Datasheets
CMR03F361JOYM
Cornell Dubilier Electronics CMR03F361JOYM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL