CMR03F241JOYR
Mfr.Part #
CMR03F241JOYR
Description
CAP MICA 240PF 50V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Lead Diameter :
400 µm
Size / Dimension :
0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
Length :
6.9mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
3mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
240pF
Terminal Shape :
Wire
Depth :
4.1mm