CMR03F241GOYM
Mfr.Part #
CMR03F241GOYM
Description
CAP MICA 240PF 50V RADIAL
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
240pF
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
6.9mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Width :
4.1mm
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
3mm
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Reference Standard :
Through Hole
Datasheets
CMR03F241GOYM
Cornell Dubilier Electronics CMR03F241GOYM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL