CMR03F201JOAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03F201JOAR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 200PF 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
HTS Code :
Capacitance :
200pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
3mm
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
CMR
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Width :
4.8mm
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Length :
6.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CMR03F201JOAR
Cornell Dubilier Electronics CMR03F201JOAR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL