CMR03F181GOAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03F181GOAP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 180PF 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Tolerance :
±2%
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Series :
CMR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
4.6mm
Capacitance :
180pF
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
3mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Length :
6.9mm
Size Code :
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size / Dimension :
0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
Dielectric Material :
Mica
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CMR03F181GOAP
Cornell Dubilier Electronics CMR03F181GOAP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL