CMR03F181GOAM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03F181GOAM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 180PF 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Series :
CMR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
180pF
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Mica
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size Code :
Size / Dimension :
0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Terminal Pitch :
3mm
Length :
6.9mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±2%
Width :
4.6mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Datasheets
CMR03F181GOAM
Cornell Dubilier Electronics CMR03F181GOAM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL