CMR03F171JOYR
Mfr.Part #
CMR03F171JOYR
Description
CAP MICA 170PF 50V RADIAL
Wire
Terminal Pitch :
3mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Capacitance :
170pF
Length :
6.9mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
Additional Feature :
STANDARD: MIL-PRF-39001
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Temperature Coefficient :
70ppm/Cel ppm/°C
Reference Standard :
MIL-C-39001
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
CMR03F171JOYR
Cornell Dubilier Electronics CMR03F171JOYR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL