CMR03F161JOYR
Mfr.Part #
CMR03F161JOYR
Description
CAP MICA 160PF 50V RADIAL
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Length :
6.9mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
1 (Unlimited)
Size Code :
Through Hole
Width :
3.6mm
Capacitance :
160pF
Mica
Terminal Pitch :
3mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm
Datasheets
CMR03F161JOYR
Cornell Dubilier Electronics CMR03F161JOYR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL