CMR03F161JOAR
Mfr.Part #
CMR03F161JOAR
Description
CAP MICA 160PF 100V RADIAL
No
Lead Pitch :
3mm
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
HTS Code :
Length :
6.9mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Tin/Lead (Sn60Pb40)
JESD-609 Code :
e0
Depth :
4.3mm
Surface Mount :
No
Capacitance :
160pF
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Lead Diameter :
400 µm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.272Lx0.169W 6.90mmx4.30mm
Datasheets
CMR03F161JOAR
Cornell Dubilier Electronics CMR03F161JOAR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL