CMR03F161GOYP
Mfr.Part #
CMR03F161GOYP
Description
CAP MICA 160PF 50V RADIAL
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
2
Size Code :
Capacitance :
160pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
6.9mm
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.169W 6.90mmx4.30mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Width :
3.6mm
Terminal Pitch :
3mm
Datasheets
CMR03F161GOYP
Cornell Dubilier Electronics CMR03F161GOYP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL