CMR03F151JOYR
Mfr.Part #
CMR03F151JOYR
Description
CAP MICA 150PF 50V RADIAL
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Capacitance :
150pF
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm
Non-RoHS Compliant
Dissipation Factor :
0.00075 %
Lead Pitch :
3mm
Height :
5.3mm
Voltage - Rated :
50V
Length :
6.9mm
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
Radial
Width :
3.6mm
Datasheets
CMR03F151JOYR
Cornell Dubilier Electronics CMR03F151JOYR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL