CMR03F121JOAR
Mfr.Part #
CMR03F121JOAR
Description
CAP MICA 120PF 100V RADIAL
EAR99
Published :
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Length :
6.9mm
Capacitance :
120pF
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Pitch :
3mm
Width :
4.1mm
Through Hole
Height :
5.588mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
3.048mm
Pbfree Code :
No
Size Code :
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Datasheets
CMR03F121JOAR
Cornell Dubilier Electronics CMR03F121JOAR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL