CMR03F121GOCM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03F121GOCM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 120PF 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
4.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Size Code :
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Series :
CMR
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Dielectric Material :
Mica
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Terminal Pitch :
3mm
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Length :
6.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
300V
Capacitance :
120pF
Datasheets
CMR03F121GOCM
Cornell Dubilier Electronics CMR03F121GOCM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL