CMR03F101JOCR
Mfr.Part #
CMR03F101JOCR
Description
CAP MICA 100PF 300V RADIAL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
No
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Lead Pitch :
3mm
Size Code :
Voltage - Rated :
300V
Length :
6.9mm
Tolerance :
±5%
Radial
Lead Diameter :
400 µm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
HTS Code :
Depth :
4.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
6.1mm
Capacitance :
100pF
Datasheets
CMR03F101JOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03F101JOCR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL