CMR03E820GOCP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03E820GOCP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 82PF 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Mica
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Width :
4.1mm
Terminal Pitch :
3mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
300V
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Published :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Tolerance :
±2%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
CMR
Length :
6.9mm
Capacitance :
82pF
Datasheets
CMR03E820GOCP
Cornell Dubilier Electronics CMR03E820GOCP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL