CMR03E680GOCR
Mfr.Part #
CMR03E680GOCR
Description
CAP MICA 68PF 300V RADIAL
Size / Dimension :
0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Length :
6.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
3mm
Width :
3.8mm
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
68pF
Voltage - Rated :
300V
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Tolerance :
±2%
Datasheets
CMR03E680GOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E680GOCR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL