CMR03E620GOAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03E620GOAR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 62PF 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Dielectric Material :
Mica
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Capacitance :
62pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Pbfree Code :
No
Series :
CMR
Size Code :
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
Length :
6.9mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
3.3mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Voltage - Rated :
100V
Terminal Pitch :
3mm
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Datasheets
CMR03E620GOAR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E620GOAR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL