CMR03E560GOCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03E560GOCR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 56PF 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Published :
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Capacitance :
56pF
Terminal Shape :
Wire
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size Code :
Length :
6.9mm
Dielectric Material :
Mica
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Mounting Type :
Through Hole
Width :
3.8mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
300V
Series :
CMR
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Surface Mount :
No
Tolerance :
±2%
Terminal Pitch :
3mm
HTS Code :
Datasheets
CMR03E560GOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E560GOCR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL