CMR03E510GOCR
Mfr.Part #
CMR03E510GOCR
Description
CAP MICA 51PF 300V RADIAL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Width :
3.6mm
Voltage - Rated :
300V
Size Code :
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Through Hole
Terminal Pitch :
3mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
51pF
Length :
6.9mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Tolerance :
±2%
Datasheets
CMR03E510GOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E510GOCR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL