CMR03E430GOAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03E430GOAR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 43PF 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
HTS Code :
Width :
3mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
3mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
43pF
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Size Code :
Tolerance :
±2%
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CMR
Dielectric Material :
Mica
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
6.9mm
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
CMR03E430GOAR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E430GOAR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL