CMR03E360GOAR
Mfr.Part #
CMR03E360GOAR
Description
CAP MICA 36PF 100V RADIAL
Capacitance :
36pF
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
3mm
Tolerance :
±2%
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Width :
3mm
Length :
6.9mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
Datasheets
CMR03E360GOAR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E360GOAR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL