CMR03E300GOCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03E300GOCR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 30PF 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Mica
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
HTS Code :
Height :
5.1mm
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Capacitance :
30pF
Series :
CMR
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Number of Terminations :
2
Published :
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
3mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Length :
6.9mm
Voltage - Rated :
300V
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Datasheets
CMR03E300GOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E300GOCR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL