CMR03E270GOCR
Mfr.Part #
CMR03E270GOCR
Description
CAP MICA 27PF 300V RADIAL
Voltage - Rated :
300V
Lead Pitch :
3mm
No
Lead Diameter :
400 µm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Depth :
3.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Capacitance :
27pF
Length :
6.9mm
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CMR03E270GOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E270GOCR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL