CMR03E240DOYR
Mfr.Part #
CMR03E240DOYR
Description
CAP MICA 24PF 50V RADIAL
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Depth :
2.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
3mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
24pF
Size / Dimension :
0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Lead Diameter :
400 µm
Tolerance :
±0.5pF
Length :
4.8mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CMR03E240DOYR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E240DOYR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL