CMR03E240DOCR
Mfr.Part #
CMR03E240DOCR
Description
CAP MICA 24PF 300V RADIAL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Size / Dimension :
0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
Depth :
3mm
Tolerance :
±0.5pF
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
400 µm
Capacitance :
24pF
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Voltage - Rated :
300V
Lead Pitch :
3mm
Length :
6.9mm
Datasheets
CMR03E240DOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E240DOCR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL