CMR03E240DOAR
Mfr.Part #
CMR03E240DOAR
Description
CAP MICA 24PF 100V RADIAL
Through Hole
Terminal Pitch :
3mm
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Width :
3mm
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
24pF
Voltage - Rated :
100V
HTS Code :
Length :
6.9mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Reference Standard :
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size / Dimension :
0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
Datasheets
CMR03E240DOAR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E240DOAR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL