CMR03E200DOCR
Mfr.Part #
CMR03E200DOCR
Description
CAP MICA 20PF 300V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Height :
5.1mm
Voltage - Rated :
300V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Capacitance :
20pF
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Lead Pitch :
3mm
Reference Standard :
Tolerance :
±0.5pF
Length :
6.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
Datasheets
CMR03E200DOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03E200DOCR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL