CMR03C180DOCP
Mfr.Part #
CMR03C180DOCP
Description
CAP MICA 18PF 300V RADIAL
Wire
Reference Standard :
Capacitance :
18pF
Length :
6.9mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
Voltage - Rated :
300V
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Width :
3mm
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.5pF
Terminal Pitch :
3mm
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Datasheets
CMR03C180DOCP
Cornell Dubilier Electronics CMR03C180DOCP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL