CMR03C180DOAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03C180DOAR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 18PF 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Capacitance :
18pF
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
3mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±0.5pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Dielectric Material :
Mica
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Package / Case :
Radial
Depth :
2.8mm
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Series :
CMR
Length :
6.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Diameter :
400 µm
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Datasheets
CMR03C180DOAR
Cornell Dubilier Electronics CMR03C180DOAR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL