CMR03C150DOCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR03C150DOCR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 15PF 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Terminal Shape :
Wire
Width :
3mm
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
HTS Code :
Voltage - Rated :
300V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
15pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Surface Mount :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Mica
Tolerance :
±0.5pF
Series :
CMR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size / Dimension :
0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
6.9mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Datasheets
CMR03C150DOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR03C150DOCR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL