CML473M50
Mfr.Part #
CML473M50
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL
Stock
667
In Stock :
667
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Temperature Coefficient :
Z5U
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max) :
0.260" (6.60mm)
Features :
Package :
Bag
Package Quantity :
1
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
Failure Rate :
Operating Temperature :
10°C ~ 85°C
Applications :
Bypass, Decoupling
NTE Electronics
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Ratings :
Capacitance :
0.047 µF
Series :
CML
Product Status :
Active
Datasheets
CML473M50
NTE Electronics, Inc. CML473M50
CML 0.047 μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 10°C ~ 85°C Through Hole Radial