CML103J100
Mfr.Part #
CML103J100
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 10000PF 100V C0G/NP0 RAD
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Straight
NTE Electronics
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
RoHS :
Compliant
Capacitance :
10000 pF
Thickness (Max) :
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Package / Case :
Radial
Applications :
Bypass, Decoupling
Series :
CML
Package Quantity :
1
Package :
Bag
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.360" (9.14mm)
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Datasheets
CML103J100
NTE Electronics, Inc. CML103J100
CML 10000 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) -55°C ~ 125°C Through Hole Radial