CMCC1206601NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMCC1206601NT
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Datasheet
Download
Description
CMC 260MA 2LN 600 OHM SMD
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Common Mode Chokes
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.9 mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Tape and Reel
Ratings :
Package / Case :
Horizontal, 4 PC Pad
Insulation Resistance-Min :
10 MΩ
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Current :
0.26 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
CMCC
Physical Dimension :
L3.2XB1.6XH1.9 (mm)/L0.126XB0.063XH0.075 (inch)
Number of Lines :
2
JESD-609 Code :
e3
Output Impedance :
600 OHM Ω
Voltage Rating - AC :
Factory Lead Time :
8 Weeks, 4 Days
HTS Code :
Impedance @ Frequency :
600 Ohms @ 100 MHz
Rated Voltage :
50 V
Width :
1.6 mm
Voltage Rating - DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount
Height (Max) :
0.083" (2.10mm)
Number of Functions :
2
Filter Type :
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Max) :
260mA
Product Status :
Active
Length :
3.2 mm
DC Resistance (DCR) (Max) :
800mOhm
Approval Agency :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Datasheets
CMCC1206601NT
Venkel LTD CMCC1206601NT
CMCC1206601NT datasheet pdf and Common Mode Chokes product details from Venkel stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD