CM1F-R-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM1F-R-12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
125mA
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Coil/Input Supply Type :
DC
Series :
CM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
PLUG
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Mounting Type :
Socketable
Coil Voltage (DC) :
12V
Termination Style :
Plug In
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Sealing :
FLUX-TIGHT
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Throw Configuration :
SPDT
Contact Resistance :
2MOhm
Lead Free :
Lead Free
Input Switching Control Type :
Random
Must Operate Voltage :
7VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Relay Type :
Automotive
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Consumption :
1.7W
Body Height :
22mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Rating (Current) :
35A
Mount :
Plug-In, Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Body Length or Diameter :
20mm
Coil Resistance :
96Ohm
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Type :
Non Latching
Contact/Output Supply Type :
DC
Number of Pins :
5
Coil Voltage :
12VDC
Published :
Insulation Resistance :
20000000Ohm
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Weight :
20g
Release Time :
10 ms
Operate Time :
10ms
Feature :
Resistor, Sealed - Flux Protection
Datasheets
CM1F-R-12V
Panasonic CM1F-R-12V
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V