CM07FD822JO3
Mfr.Part #
CM07FD822JO3
Description
CAP MICA 500V
Mica and PTFE Capacitors
Lead Diameter :
1 mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Length :
20.1mm
Voltage - Rated :
500V
Military Standard :
MIL-C-5
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Mica
Published :
Capacitance :
8200pF
Size / Dimension :
0.791Lx0.319W 20.10mmx8.10mm
Depth :
8.1mm
Lead Pitch :
11.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
CM07FD822JO3
Cornell Dubilier Electronics CM07FD822JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL